Waporyzacja i filtracja: najmniej szkodliwe metody przyjmowania marihuany

Wdychanie dymu, bez względu na to, czy będzie to dym konopny, tytoniowy, czy jakikolwiek inny, jest szkodliwe dla zdrowia. Medyczna marihuana posiada wiele pozytywnych sposobów oddziaływania na organizm, jednak przyjmowanie jej poprzez tradycyjne palenie zawsze wiąże się z ekspozycją na negatywne skutki działania substancji smolistych i rakotwórczych toksyn. Z tego powodu wielu użytkowników marihuany przerzuca się na mniej niebezpieczne metody – na filtrację wodną w fajce wodnej oraz na waporyzację. Jakie są zalety i wady tych metod? Która z nich wybrać?

Filtracja wodna: orientalny urok fajki wodnej.

Fajka wodna uchodzi za jeden ze „zdrowych” sposobów przyjmowania konopi. Przepuszczanie dymu przez wodę ma za zadanie oczyszczać dym ze zbędnych toksyn i substancji smolistych. Badania dowodzą, że dym z fajki wodnej, ponieważ jest chłodniejszy, działa łagodniej na płuca i nie podrażnia ich w takim stopniu, jak dym ze zwykłej fajki, jednak zawartość substancji smolistych pozostaje zmieniona w niewielkim stopniu, gdyż tylko drobny ułamek tych substancji rozpuszcza się w wodzie.

Waporyzacja: palenie dwudziestego pierwszego wieku.

Waporyzacja polega na podgrzewaniu suszu do temperatury parowania substancji aktywnych, dzięki czemu wdychane opary zawierają wyłącznie kannabinoidy, a susz nie ulega spaleniu. Jest to metoda popularna wśród użytkowników medycznej marihuany w USA i to dla nich została opracowana. Poważnym ograniczeniem dla palaczy jest tu wysoki koszt dobrych urządzeń do waporyzowania. Tanie waporyzery są nieefektywne, a możliwe też, że są szkodliwe dla zdrowia, gdyż podczas podgrzewania konopi wydzielają się w nich pary z tworzyw sztucznych, z jakich zbudowany jest waporyzer.

A może połączyć jedno z drugim?

Interesującym rozwiązaniem może być połączenie obu metod. Waporyzacja pozwala uniknąć wdychania toksyn, a filtr wodny schładza dym, dzięki czemu nie podrażnia on gardła. Chociaż można łączyć waporyzer z fajką wodną, to na rynku dostępne są specjalne wodne filtry do waporyzerów, tak zwane bubblery. Zaletą bubblerów jest to, że są znacznie tańsze od fajek wodnych i zwykle są dedykowane do konkretnych modeli waporyzerów, dzięki czemu łatwo połączyć waporyzer z filtrem.

Podsumowanie: co wybrać?

Waporyzacja i filtracja wodna posiadają swoje zalety i wady. Jeżeli zestawimy je ze sobą, wówczas okaże się, że najzdrowszą metodą przyjmowania medycznej marihuany jest używanie waporyzera wyposażonego w bubbler – jest to, jak się zdaje, najlepsze rozwiązanie dla wszystkich użytkowników, którzy chcą zminimalizować negatywne skutki palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *